ZARZĄDZANIE WIZERUNKIEM FIRMY

Specjalista ds. nowych mediów, marketingu i reklamy

ZARZĄDZANIE WIZERUNKIEM FIRMY

14/03/2016 Uncategorized 0

 IDENTYFIKACJA

KOMUNIKACJA

EKSPOZYCJA


IDENTYFIKACJA WIZUALNA

Identyfikacja wizualna (graficzna) jest bardzo ważnym elementem strategii marketingowej, ponieważ większość potencjalnych klientów to wzrokowcy i warto, aby całość treści wysyłanej w świat była nie tylko estetyczna, ale i spójna. Podstawowe elementy identyfikacji na które zwrócimy uwagę na samym początku to:

– szablony katalogów i ulotek, które będziemy mogli stosować podczas całej kampanii marketingowej

– szablony prezentacji PowerPoint

– grafiki na potrzeby Internetu – bannery sezonowe i stałe

– szablony reklam graficznych do magazynów branżowych

– dobrze wykonane zdjęcia produktu lub usługi, które wykorzystamy w materiałach reklamowych

Kolejnym krokiem będzie stworzenie lub uzupełnienie strony internetowej, aby zachęcała do kolejnych odwiedzin. Dobrze byłoby, aby zawierała zakładki takie jak „baza wiedzy”, w której odbiorcy będą mogli uzupełniać wiedzę na temat produktów lub usług oraz zakładkę „materiały do pobrania”, w której z kolei zawrzemy gotowe materiały marketingowe dla klientów. To będzie wartość dodana do produktu lub usługi, aby potencjalni klienci czuli, że mają pełne wsparcie, opiekę i przede wszystkim specjalistę, który im pomaga.

KOMUNIKACJA Z RYNKIEM

Komunikacja z rynkiem jest niezbędna zarówno przed, jak i po sprzedaży. Rozróżniamy dwa rodzaje komunikacji: bezpośrednia (z wykorzystaniem własnych nośników informacji) i pośrednia (za pośrednictwem mediów branżowych). Do tego celu możemy użyć następujących narzędzi:

– strona internetowa: zakładka kontakt, w której zawrzemy również okienko szybkiego kontaktu z ekspertem

– social media: Facebook, YouTube i Google+.

– wydarzenia branżowe

– media branżowe (prasa i portale)

W dzisiejszych czasach niemal każdy korzysta z mediów społecznościowych, co z punktu widzenia przedsiębiorcy ułatwia znalezienie i kontakt z potencjalnymi klientami. Dzięki temu w prosty i szybki sposób możemy poinformować rynek o produktach i usługach nie ponosząc przy tym niemal żadnych kosztów. Jako specjalista ds. marketingu internetowego wypracowałam pewne techniki, które pozwolą nam dotrzeć do targetu, który nas najbardziej interesuje. Posłużyć się tutaj możemy grupami dyskusyjnymi, które obejmują wąskie grono odbiorców zainteresowanych tematem. Sama dysponuję aż czterema grupami, które skupiają łącznie ok. 6 tysięcy aktywnych użytkowników.

W komunikacji ważna jest forma przekazu: może być to grafika, tekst (artykuł), nagranie audio lub wideo. Każda z nich ma swoje zalety: powtarzająca się wszędzie grafika robi pierwsze wrażenie i utrwala przekaz, tekst/artykuł przekazują najważniejsze informacje, nagranie audio może pomóc w odbiorze tekstu zamieszczonego w prezentacji multimedialnej, a nagranie wideo może zastąpić pokaz/ prezentację produktu i dzięki temu możemy zaoszczędzić wiele czasu i dotrzeć do większej ilości potencjalnych klientów.

Kolejnym elementem komunikacji z rynkiem są wydarzenia branżowe. Należą do nich:

– targi

– kongresy

– seminaria i szkolenia

Warto się do nich wcześniej przygotować, ponieważ podczas wydarzeń nie jesteśmy jedyni i musimy zdawać sobie sprawę, że na tle konkurencji warto wypaść lepiej i profesjonalniej, a profesjonalny produkt, czy usługa wymaga profesjonalnej oprawy. Niezbędne będą m.in.:

–  roll’up lub ścianka reklamowa

– katalogi i ulotki

– profesjonalnie przygotowany personel

Aby na stoisku firmy był najlepszy odzew warto, aby podczas wydarzeń, w których firma będzie brała udział, mieć własną prelekcję. Po pierwsze budujemy w ten sposób rozpoznawalność marki, po drugie klienci chętniej kupią produkt lub usługę od eksperta, a po trzecie informujemy o obecności firmy w wydarzeniu (bo nie każdy odwiedzający wydarzenie zerka w katalog).

Media branżowe , czyli prasa i portale, należy wybierać starannie i decydować się na te, które zrzeszają wokół siebie specjalistów i tworzą realny zasięg reklamy w branży. Jeżeli wysyłamy informację, to przynosi nam ona określony rezultat. Zasięg reklamy mierzony między innymi zapytaniami ofertowymi (tzw. informacja zwrotna z rynku) sprawdzić można jeszcze np. ustalając nakład magazynu, sprawdzając ilość odbiorców w mediach społecznościowych, ilość wejść na stronę portalu, itp. Jednak najważniejsza jest JAKOŚĆ odwiedzających, ponieważ nas ciągle interesują wybrani odbiorcy, którzy będą chcieli sięgnąć po nasz produkt/usługę.

EKSPOZYCJA

Produkt może być prezentowany na wiele sposobów, ale najważniejsze jest żeby przykuł uwagę, zaciekawił i stał się pożądany na rynku. Kluczem do sukcesu jest wysoka jakość, ale trzeba ją jeszcze światu pokazać.

Prezentacja produktu musi być krótka, ale wartościowa dla odbiorcy. Żyjemy w takich czasach, gdzie na pierwszy plan idzie wizualizacja (zdjęcie produktu), opis produktu (w tym wypadku urządzenia) zawierający najważniejsze jego cechy, wszystkie zalety i wyraźne zaznaczenie innowacyjności, które wyróżni go na tle konkurencji. Warto wykorzystać fakt, że klient kupując polski produkt wspiera rodzimą gospodarkę.

W reklamie zawsze podajemy dwie ceny –  jedną wyższą (nawet jeśli takiej ceny nigdy nie było) i drugą niższą (czyli właściwą), aby pokazać klientowi ile zyskuje. Trzeba pamiętać o wartościach dodanych, np. szkolenie w cenie, gwarancja, etc.

Metody ekspozycji:

– strona internetowa

– katalogi i ulotki

– materiał wideo

– wydarzenia branżowe

– reklama w mediach branżowych

Pokazując swój produkt w mediach branżowych musimy przygotować opis tak, aby zmusić odbiorcę do odwiedzenia strony, na której znajdzie więcej informacji na temat produktu. Możemy zrobić to softowo informując, że więcej ciekawych artykułów na temat sprzętu i zabiegów znajdzie na stronie lub agresywnie, urywając tekst w najciekawszym momencie i podając odnośnik do strony.

To jeszcze nie wszystko – jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zarządzania wizerunkiem Twojej firmy, produktu lub usługi zapraszam do śledzenia strony. Już niebawem kolejny artykuł, który pozwoli Ci na odkrycie tajników social media. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook